Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) annullerede i april indkøbet af syv hurtige gummibåde hos leverandøren Pro-Safe Aps. Annulleringen kom efter, der ved en kvalitetssikring i FMI blev konstateret en række mulige fejl ved både nyindkøbte og eksisterende gummibåde.
På den baggrund blev det i februar besluttet at iværksætte en uvildig advokatundersøgelse af begivenhedsforløbet i forbindelse med indkøb af, mulige fejl ved og utilstrækkelig kontrol med Forsvarets gummibåde.
Torsdag præsenterede forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) forligskredsen for kommissoriet for advokatundersøgelsen.
- De forhold, som er konstateret indtil nu, kan potentielt være alvorlige. Det er for tidligt at drage konklusioner, men det kalder på, at vi får afdækket sagens faktiske forhold i form af en uvildig advokatundersøgelse, siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen.
De centrale emner for undersøgelsen omfatter overordnet tre temaer. Det drejer sig dels om begivenhedsforløbet og beslutningsprocessen i forbindelse med anskaffelsesprocessen vedrørende gummibådene, dels om FMI’s proces for kontrol og varemodtagelse og endelig, hvorvidt der i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses samarbejde med leverandøren er handlet kritisabelt.
Advokatundersøgelsen ønskes afsluttet senest med udgangen af 2024. FMI oplyser, at dele af sagen endvidere er anmeldt til politiet.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.