
FURESØ: Risikoen for at falde i eget hjem gør mange borgere utrygge. Derfor har Furesø Kommune i samarbejde med tre lokale virksomheder Wexøe, Sif gruppen og Haze Networks, sat gang i en test af ny teknologi, som de tre virksomheder har udviklet. Løsningen skal øge trygheden for borgere, der er i risiko for at falde i eget hjem, skriver Furesø Kommune i en pressemeddelelse.
Den nye teknologi giver via sensorer automatisk besked til Hjemme- og Sygeplejen, hvis en borger falder i hjemmet. Dermed kan teknologien gøre, at borgeren ikke er afhængig af faldknapper, nødtryk og lignende, som afstedkommer mange forkerte alarmer, hvilket er til gene for medarbejderne.
- Med denne teknologi kan vi nemmere flytte sensorerne rundt efter borgernes behov, og samtidig minimerer vi antallet af fejlopkald og anvender dermed medarbejdernes tid bedst muligt. Men vigtigst af alt kan teknologien give vores borgere større tryghed og sikre, at de som ønsker det, kan være længst muligt i eget hjem, siger Matilde Powers (S), der er formand for Udvalg for sociale forhold, sundhed og et godt seniorliv.
Muligheden for at udføre en test af teknologien, er en stor hjælp for virksomhedernes fortsatte udvikling af teknologien, fortæller René Keller, der er Market Development and Division manager hos Wexøe.
- Det bringer stor værdi for vores partnerskab at kunne bruge Furesø Kommune som living lab, få feedback fra brugere og borgere og på den måde komme hurtigere på markedet med en tryg og brugbar ny teknologi, siger han.
Forsøget med den nye teknologi forventes at løbe frem til udgangen af 1. kvartal af 2022.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.