
KØBENHAVN: - Hos Venstre mener vi bare, at kommunen skal anbringe sine midler der, hvor der er størst mulighed for et afkast.
Sådan svarer Flemming Steen Munch, der er gruppeformand for Venstre i Københavns Borgerrepræsentation på spørgsmålet om, hvorvidt partiet vil være parat til at føje virksomheder, der producerer konventionel energi, til kommunens såkaldte negativliste. Negativlisten er en liste over selskaber, der ikke må investeres i, fordi de er på kant med etiske principper om for eksempel korruption eller overtrædelse af FN's menneskerettighedskonvention. Men fossil energi står endnu ikke på listen.
- Selvfølgelig skal vi tage hensyn til, at menneskerettigheder overholdes, men vi har ikke den grundlæggende opfattelse - som de røde har - at vi kan klare os med nogle vindmøller i baghaven. Derfor bryder jeg mig slet ikke om udtrykket sort energi, siger Flemming Steen Munch til dk-teknik.
Hele spørgsmålet om Københavns Kommunes investeringer er kommet på dagsordenen efter, at researchorganisationen DanWatch udkom med minirapporten 'På kant med klimaet' i start juli. Rapporten dokumenterer blandt andet, hvordan kommunen har investeret 53 millioner kroner i kul-, olie- og gasselskaber som Shell, Statoil og BHP.
Investeringerne i forurenende energi sker på trods af, at Københavns Kommune brander sig som grøn by, er blevet udnævnt til EU's grønne hovedstad og har modtaget en international pris for sin ambitiøse klimaplan. En plan, der skal sikre, at København er CO2 neutral i 2025 blandt andet ved at satse på grøn energi, der imødegår 'både lokale og globale udfordringer'.
Abonnenter kan læse hele historien på dk-teknik
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.