dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Indkøbspolitik skal give lokale job

Flere lokale virksomheder skal have mulighed for at byde på opgaverne eller inviteres med, når Slagelse Kommune udbyder større opgaver
20. MAR 2014 13.40

SLAGELSE: En evaluering, som samarbejdsudvalget for indkøb af bygge- og anlægsydelser lavede i december, viste, at Slagelse Kommune allerede har opnået gode resultater med mindre udbud, hvor lokale virksomheder vinder 9 ud af 10 udbud. Men når udbuddene bliver større end 20 mio. kr., så har de lokale virksomheder svært ved at være med.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/indkoebspolitik-skal-give-lokale-job

GDPR