dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kalundborg dropper indkøb fra israelske bosættelser

KORT NYT
28. AUG 2025 15.05

KALUNDBORG: Kalundborg Kommune vil fremover undgå at købe produkter, der er produceret i ulovlige israelske bosættelser. Det besluttede et bredt flertal i kommunalbestyrelsen onsdag på forslag fra Enhedslisten. Dansk Folkeparti stemte som det eneste parti imod forslaget. Peter Jacobsen (DF) mente, at beslutningen er symbolpolitik uden reel betydning og kritiserede, at fokus kun var rettet mod Israel og ikke også eksempelvis Rusland eller Kina. Det skriver Sjællandske Medier.

- Jeg er som sådan enig. Vi skal i kommunalbestyrelsen ikke sidde og gøre os til smagsdommere. Det er alene, fordi der er faldet en international afgørelse på området. Vi har i øvrigt en tilsvarende praksis med Rusland, svarede borgmester Martin Damm (V), der også tilføjede, at ham bekendt har kommunen aldrig købt produkter fra de besatte områder.

Baggrunden for beslutningen, som altså gør det muligt at effektuere beslutningen, er en ny EU-mærkningsordning, som gør det muligt at identificere varer fra de besatte områder. Martin Damm (V) pegede på, at det med mærkningsordningen nu er muligt at håndhæve boykotten uden større administrativt bøvl. 

amp

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/kalundborg-dropper-indkoeb-fra-israelske-bosaettelser

GDPR