dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

KMD's monopol får modspil

KORT NYT
12. MAR 2015 9.14

KMD er fortsat den absolut største IT-leverandør til den offentlige sektor, men opgøret med KMD's monopolområder kan nu aflæses i tallene, oplyser Udbudsvagten, der har analyseret udfaldet af de største offentlige IT-kontrakter, der blev indgået med eksterne leverandører i 2014. I alt blev der indgået 440 IT-kontrakter fordelt på 197 leverandører. KMD vandt 93 betydningsfulde udbud, hvilket svarer til de efterfølgende 11 leverandørers tilsammen (94).

Markedet er dog under forandring, og nye aktører vinder terræn i KMD's såkaldte monopolområder. Blandt KMD's konkurrenter har selskabet J.H Schultz Information gjort sig særlig bemærket i 2014. Schultz vandt 11 store udbud og har alene inden for arbejdsmarkedssystemer vundet syv ud af otte mulige kontrakter fra KMD. På en delt ottendeplads lander CGI Danmark, CSC Danmark, SAS Institute og Vision Management med hver fem store kontrakter.

Tallene er renset for mindre kontrakter, dvs. tildelinger der ikke overstiger EU's tærskelværdier.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/kmd-s-monopol-faar-modspil

GDPR