dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kommune og universitet tester iPads i skolerne

Skanderborg Kommune er gået sammen med Aalborg Universitet om 16 digitale projekter på 14 af kommunens skoler
13. SEP 2012 6.13

SKANDERBORG: Mens flere kommuner allerede har lavet store investeringer i blandt andet Ipads, foretrækker Skanderborg Kommune først at blive klogere på, hvad der styrker undervisningen og indlæringen. Gennem 16 projekter tester elever blandt andet iPads og forskellige programmer på tværs af klassetrin og i fag lige fra matematik til idræt. Det oplyser kommunen.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/kommune-og-universitet-tester-ipads-i-skolerne

GDPR