dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Private virksomheder løser flere opgaver for de danske kommuner. (Arkivfoto.)
Ole Lind/Jyllands-Posten/Ritzau Scanpix

Kommuners samarbejde med private virksomheder slår rekord

Nye tal viser, at kommunernes samarbejde med private leverandør voksede med 0,6 pct.point i 2022. Andelen af opgaver, kommunerne lægger ud til private, er nu på højeste niveau nogensinde.
21. APR 2023 11.20

Det går fremad for kommunernes samarbejde med private virksomheder. Således blev flere af kommunernes opgaver blev løst af private virksomheder i 2022. Det viser beregninger fra DI på baggrund af kommunernes regnskaber, der netop er offentliggjort af Danmarks Statistik. Der er tale om en vækst i det offentlig-private samarbejde på 0,6 procentpoint – eller 1,6 mia. kr.

Selvom det er positive tendenser, håber Dansk Industri fortsat på mere.

- Det lover godt for fremtiden, at vi nu ser klare fremskridt i samarbejdet mellem den offentlige og private sektor. Kommunerne giver sig selv langt bedre forudsætninger for at løse deres udfordringer, når de åbner døren for konkurrencen og virksomhedernes løsninger, siger Jakob Scharff, branchedirektør i Dansk Industri, i en pressemeddelelse.

Den såkaldte Privat Leverandør Indikator (PLI), som måler andelen af kommunernes opgaver, der løses af private virksomheder, lyder nu på 27,4 pct, hvilket er det højeste niveau nogensinde.

- Der er store kommunale forskelle på inddragelsen af private leverandører, og på visse områder går det stadig den forkerte vej. Kommunerne løser fortsat opgaver for svimlende 195 mia. kr., som hverken bliver testet på pris, kvalitet eller bæredygtighed, så vi er langt fra at være i mål, mener Jakob Scharff.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/kommuners-samarbejde-med-private-virksomheder-slaar-rekord

GDPR