Resultaterne af, at kommunerne har ladet private firmaer stå for lønnen til de ansatte, har overvejende været dårlige. Det viser - ifølge HK Kommunal - en analyse fra Rådet for Offentligt-Privat Samarbejde under Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.
Ud af de syv kommuner, der har forsøgt sig med at udlicitere den kommunale lønadministration, og som indgår i Rådets analyse, har fem kommuner oplevet dårligere kvalitet efter udbuddet (Albertslund, Odder, Lemvig, Syddjurs og Odense), mens to (Frederiksberg og Greve) tilsyneladende har haft bedre erfaringer.
Blandt de fem kommuner, der har oplevet en ringere kvalitet efter privatiseringen, har de fire oven i købet fået flere omkostninger. Desuden peger analysen på, at der er tabt kommunal lønviden i alle syv kommuner efter udbuddene. Analysen fra Rådet for Offentligt-Privat Samarbejde - tidligere Konkurrencerådet - følger i kølvandet på en rapport bestilt af Viborg Kommune, hvori konklusionen er den samme: Privatiseret lønadministration er dårligere end den kommunale.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.