dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Niels Hougaard, Polfoto

Kulturministeriet får rap over nallerne for indkøb

Kulturministeriets institutioner ser ofte stort på regler og praksis for indkøb, fastslår Statsrevisorerne. Kulturministeren lover bod og bedring
27. JAN 2016 19.13

Institutioner under Kulturministeriet følger i mange tilfælde ikke de gældende regler og god praksis for indkøb i staten. Det er meget utilfredsstillende, mener Statsrevisorerne ifølge en ny beretning.

Kulturministeriet får kritik for ikke at holde bedre øje med, om de institutioner, der hører under ministeriet, lever op til regler og retningslinjer for køb af varer og tjenesteydelser.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/kulturministeriet-faar-rap-over-nallerne-for-indkoeb

GDPR