RINGKØBING-SKJERN: Fra i dag står godt 20 medarbejdere i Ringkøbing-Skjern Kommune klar til at svare på en række spørgsmål inden for borgerservice-området - så borgerne slipper for at blive omstillet til forskellige medarbejdere. Det oplyser kommunens borgerservicekonsulent Anette Stokholm.
Medarbejderne laver ikke sagsbehandling. De svarer udelukkende på spørgsmål, så borgerne selv kan betjene sig videre. Hensigten er, at borgerne kan få et svar her og nu, og at flere borgere let bliver ledt til en eventuel selvbetjeningsløsning eller til at finde svaret på kommunens hjemmeside næste gang.
Hvis der skal laves egentlig sagsbehandling, bliver borgerne naturligvis ledt videre til rette vedkommende.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.