HADERSLEV: I 2019 havde Haderslev Kommune opgaven med rottebekæmpelse i udbud. Opgaven er siden november 2019 blevet løst af Rentokil, der i den nye aftale har fået det krav, at der skal bruges mindre gift og være flere besøg.
- Nye krav i lovgivningen har gjort, at opgaven med rottebekæmpelse skal løses anderledes end tidligere. Foruden hurtigt første besøg, skal der også følges hurtigere op, det er nye krav. Det er blevet lidt dyrere for borgerne generelt set, fordi vores leverandør skal bruge mere tid på den enkelte sag, men vi kan se, at det virker, siger Line Gammelby Juhl, der er miljømedarbejder i Haderslev Kommune.
Haderslev Kommune har reduceret brugen af gift til rottebekæmpelse fra 785 kg om året tilbage i 2015 til 46 kilo om året i 2021.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.