FOA og Dansk Erhverv er enedes om ny treårig overenskomst for privatansatte i ældreplejen, den såkaldte fritvalgsoverenskomst. Overenskomsten løfter timelønnen med tre gange 2,50 kr. pr. 1. marts i år, i 2018 og i 2019, og tillæg forhøjes med 1,6 pct. hvert år, oplyser FOA.
- Vi er pænt tilfredse. Der er klart flere penge i denne overenskomst end i 2011 og 2013, siger FOA's forbundsformand Dennis Kristensen.
- Det er også afgørende for FOA, at de private overenskomster for ældreplejen flugter med omkostningerne i de offentlige overenskomster på området, så konkurrencevilkårene er lige og fair. Det mener vi denne gang er lykkedes rigtig godt, siger Dennis Kristensen.
Forliget kommer til at at indgå i det samlede mæglingsforslag fra forligsmanden, der formentlig fremsættes om kort tid. FOA har også fritvalgsoverenskomster med Dansk Industri og KA-Pleje, men her er der ikke forlig.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.