At over en million danskere mangler at tilmelde sig digital post skyldes måske, at de slet ikke er trygge ved at bruge nettet til kommunikation med staten eller kommunen. En ny undersøgelse af danskernes digitale parathed, offentliggjort i Uges Erhverv viser i hvert fald, at godt 12 pct. af danskerne over 18 år er ikke trygge ved at bruge nettet til digital selvbetjening eller til at modtage digital post fra f.eks. stat eller kommune.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.