dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Colourbox

Mere smidigt klagesystem for udbud

Regeringen foreslår blandt andet, at fristerne bliver kortere, og at klagenævnet lettere skal kunne afvise en sag
21. DEC 2012 9.49

Klagesager i udbud koster mange penge og giver ofte store forsinkelser i projekterne. I de seneste år er antallet af klager over udbud steget, og samtidig får færre klagere medhold i deres sag.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/mere-smidigt-klagesystem-for-udbud

GDPR