Nu bliver vores kulturarv mere tilgængelig og kreativ. Det sker med 11,7 mio. kr., som kulturminister Mette Bock (LA) har afsat til at digitalisere kulturarven på en række punkter. Det sker blandt andet i forlængelse af det Europæiske Kulturarvsår 2018, og derfor fokuseres der på projekter med europæisk perspektiv. Det oplyser ministeriet i en pressemeddelelse.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.