
NÆSTVED: Flere rottehunde og mindre gift bliver til bekæmpelse af rotter. Det er blevet resultatet af et netop afsluttet udbud på rotteområdet, som Næstved Kommune har gennemført.
Udbuddet mundede ud i et samarbejde med Nomus A/S, som har sikret sig en fireårig kontrakt med den sydsjællandske kommune, oplyser Næstved Kommune i en meddelelse
Kommunens nye skadedyrsbekæmper blev for første gang bedømt ud fra de bedste forhold mellem pris, kvalitet og klima/miljø og ikke som hidtil kun ud fra bedste pris. Mens der fortsat kigges på det mest økonomisk fordelagtige tilbud, så er der denne gang også fokus på buddenes kvalitetsmæssige og miljømæssige indhold.
- Nomus A/S har i deres tilbud budt med en særdeles tilfredsstillende besvarelse på kvalitet og miljø, og vi har tillid til at de kan fortsætte en god service til glæde for vores borgere. Vi er samtidig glade for den politiske opbakning omkring et grønnere fokus, så det ikke længere blot er et spørgsmål om pris, men også om klima og miljø, fortæller Jette Jungsberg, teamleder i Center for Teknik og Miljø.
Konkret vil tre rottehunde være en del af rottebekæmpelsen, når den nye kontrakt træder i kraft 1. september. Foruden tilføjelsen af flere rottehunde, så vil den kommende kontrakt også indebære el-biler til alle rottebekæmpere i Næstved Kommune.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.