dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
De nye vand- og svømmefaciliteter skal efter planen åbne i sensommeren 2024.
Næstved Kommune

Næstved må betale 15 pct. mere for stort svømmehalsbyggeri

Byggeriet bliver knap 35 mio. kr. dyrere, som følge af højere materialerpriser.
1. JUN 2022 13.22

NÆSTVED: Det er dyrt at bygge i øjeblikket, da byggematerialer er i høj kurs. Det har påvirket byggeprojekter i mange kommuner, og det får nu også betydning for budgettet til Næstved Kommunes store svømmehalsprojekt, der nu bliver væsentlig dyrere, oplyser kommunen i en pressemeddelelse.

Materialepriserne har således gjort at de oprindeligt afsatte 222 mio. kr. ikke er nok til at realisere byggeriet. Derfor er byrådet i kommunen nu afsat 34,9 mio. kr. ekstra, svarende til en prisstigning på 15 pct. 

- Jeg er utroligt glad for, at et stort flertal af Byrådet bakker op om opførelsen af de nye vand- og svømmefaciliteter, så vi nu kan komme i gang med byggeriet, udtaler borgmester Carsten Rasmussen (S). 

De nye vand og svømmefaciliteter kommer til at indeholde et opdeleligt 50 meter bassin med 8 baner, et 25 meter bassin med 4 baner og udspring, et stort morskabs- og familieområde, et varmtvandsbassin og forskellige wellness faciliteter.

Byggeriet starter i efteråret 2022 og forventes færdigt i slutningen af 2024. Det er det sjællandske entreprenørfirma Morten C. Henriksen A/S, der har vundet opgaven om at opføre den nye svømmehal i Næstved Kommune.

 

amp

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/naestved-maa-betale-15-pct-mere-for-stort-svoemmehalsbyggeri

GDPR