Selvom den nuværende kontrakt mellem Digitaliseringsstyrelsen og Nets om NemID kun løber til november 2017, så er afløseren til NemID næppe klar til brug før engang i 2018. Det fremgik af en præsentation af arbejdet med afløseren til NemID, som kontorchef i Digitaliseringsstyrelsen Marianne Sørensen stod for på Dansk IT's konference ‘Offentlig digitalisering 2015'. Det skriver Version2.
Marianne Sørensen ønsker ikke at komme nærmere ind på, hvornår i løbet af 2018, NemID's afløser er klar til at tage over for den nuværende løsning. Faktisk udløber kontrakten med Nets allerede i slutningen af 2015. Kontrakten indeholder mulighed for forlængelse i to gange et år i optioner. Det vil altså sige frem til udgangen af 2017.
I en opfølgende mail til Version2 oplyser Marianne Sørensen, at Nets til den tid også kontraktligt forpligtet til at drive løsningen videre med henblik på at sikre en smidig overgang til en ny løsning.
Læs hele artiklen hos Version2
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.