NORDJYLLAND: Selvom sygehusene i Nykøbing Mors og Thisted har været en del af Region Nordjylland i regionernes fem år lange historie, så kan de stadig ikke kommunikere digitalt med resten af regionen.
Årsagen er, at Mors og Thisted sygehus indtil for fem år siden var tilknyttet Viborg Amt, som benyttede et andet epj-system. Det system bruger de to sygehuse stadig, skriver Nordjyske ifølge Dagens Medicin.
- Det virker vanvittigt, at man stadig må bruge noget så oldnordisk som en fax på et så vigtigt område. Nu må man altså se at få dette her i orden. Det var jo i 2007, sygehusene kom i samme region, siger fungerende regionsrådsformand Bente Lauridsen (SF).
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.