
Skat skal have nyt inddrivelsessystem, og det skulle gerne fungere bedre end det skandaleramte Fælles Inddrivelsessystem (EFI). Spørgsmålet er blot, hvor meget det nye system vil kunne inddrive fra netop den virksomhed, der er løbet med ordren på omkring 100 mio. kr. for at udvikle første del af EFI’s efterfølger.
Leverandøren Netcompany har solgt 53 pct. af sine aktier til den norske kapitalfond FSN Capital, der har placeret alle sine fonde, heriblandt Netcompany-aktierne, på kanaløen Jersey, skriver avisen Kommunen. Jersey har siden 1920’erne fungeret som et populært skattely, siden 2008 helt uden beskatning af udenlandske virksomheder.
Læs hele historien hos Kommunen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.