
AALBORG: KL har opgraderet sit fokus på grøn omstilling med et adhoc-udvalg for klimasamarbejde som supplement til det eksisterende klima- og miljøudvalg. Det nye udvalg skal accelerere udviklingen ud i kommunerne, sagde adhoc-udvalgets formand, borgmester Frank Schmidt-Hansen (K), Vejen, på andendagen af KL's Kommunalpolitiske Topmøde i Aalborg.
Topmødet andendag var grøn fra start til slut, blandt andet med klimaminister Dan Jørgensen (S) med på videolink. Han kaldte kommunerne en vigtig medspiller på området og pegede på, at foruden den grønne omstilling lige nu er storpolitik, så handler den også om pengepungen hos hr. og fru Jensen, som han udtrykte det. Her kan kommunerne hjælpe deres borgere ved at speede processen op.
- Jeg kan love dig at kommunerne er klar, lød svaret fra formanden for KL's klima- og miljøudvalg, borgmester Birgit Stenbak Hansen (S), Frederikshavn. Med tilføjelsen: "Der er nogle barrierer som ministeren skal sørge for at få ryddet af vejen". Men også kommunerne selv har en opgave med at stå fast.
- Alle kender den med at vi går ind for grøn omstilling, men vindmøller? ikke lige her hos os, og biogas? er der ikke noget med at det lugter? og er en solcellepark virkelig så stor. Og skal en spidssnudet frø eller en orkidé kunne spænde ben for det hele? remsede Birgit Stenbak Hansen op.
Historikken er ikke nødvendigvis med den grønne omstilling. Flere tilløb har lidt under tilbageslag og mistet fokus, først med finanskrisen, så med coronaen, og nu står vi igen med en krise, lød det i et indlæg fra den grønne tænketank Concitos bestyrelsesformand, tidligere EU-klimakommissær Connie Hedegaard.
- Det skal være alvor denne gang. Vi sender hver eneste dag 5 mia. kr. til Putin for russisk energi, så hvis ikke krigen i Ukraine er det wakeup call der får os i gang, så ved jeg ikke hvad der skal til, sagde hun.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.