dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Dukkepartiet har som første parti fået lov til at indsamle underskrifter digitalt for at blive opstillingsberettiget til folketingsvalg (foto: Polfoto)

Nyt parti kan indsamle vælgererklæringer online

Som første parti får Dukkepartiet tilladelse til at indsamle vælgererklæringer online
13. MAJ 2014 15.30

Det nystiftede parti, Dukkepartiet, har fået tilladelse til at indsamle underskrifter digitalt for at blive opstillingsberettiget til næste folketingsvalg. Det oplyser Indenrigsministeriet.

Tilladelsen er givet til et privat firma, der arbejder for Dukkepartiet, og som har fundet en metode til at indsamle underskrifter, som bliver givet ved hjælp af computer-musen. En løsning, som altså er blevet godkendt af myndighederne.

NemID løsning på vej
I 2015 forventer Indenrigsministeriet at komme med en løsning, hvor partier kan indsamle vælgererklæringer ved hjælp af NemID. Ordningen kommer dog kun til at omfatte partier, der stiller op til Folketinget og Europaparlamentet, fortæller Nicoline Nyholm Millan, valgkonsulent ved Økonomi- og Indenrigsministeriet.

- Grunden er, at der skal rigtig mange vælgererklæringer til - i omegnen af 20.000 - før partier kan stille op til de to valg. Og her bliver det noget lettere, hvis det kan gøres digitalt.

Hvorvidt en lignende ordning kommer til at omfatte partier, der stiller op til kommunal- og regionsrådsvalg, har ministeriet ikke taget stilling til endnu. Det vil formentlig ske, når kommunalvalget og det kommende europaparlamentsvalg er blevet evalueret, oplyser ministeriet.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/nyt-parti-kan-indsamle-vaelgererklaeringer-online

GDPR