dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

På vej mod et styrket Datatilsyn

Et samlet kulturudvalg og retsudvalg i Folketinget pålægger regeringen at sikre borgernes datasikkerhed efter Se og Hør-sag

Et flertal udenom regeringen ønsker at styrke borgernes datasikkerhed i kølvandet på en række sager som blandt andet Se og Hør-sagen, hvor private kreditkortoplysninger er blevet solgt videre til ugebladet. Et samlet kulturudvalg og retsudvalg i Folketinget har udarbejdet en fælles beretning, der pålægger regeringen at sikre borgernes datasikkerhed, skriver Politiken.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/paa-vej-mod-et-styrket-datatilsyn

GDPR