dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Rådhus sættes til salg

KORT NYT
27. MAJ 2015 10.41

TØNDER: Efter en konkret henvendelse udbyder Tønder Kommune nu rådhuset i Løgumkloster til salg i offentligt udbud med en mindstepris på 3,5 mio. kr. Siden kommunesammenlægningen i 2007 har rådhuset i Løgumkloster været ramme om teknik- og miljøforvaltningen . I 2012 besluttede Kommunalbestyrelsen at samle kommunens administrative funktioner i Tønder for at effektivisere og spare penge på administration. Samlingen gennemføres, når den igangværende udvidelse af Tønder Rådhus er færdig til december i år.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/raadhus-saettes-til-salg

GDPR