SYDDANMARK: Et enigt regionsråd i Region Syddanmark besluttede sent i går, at kræve en undersøgelse af. hvad de skattekroner, der er givet til projektet, er blevet brugt til. Det fortæller DR Fyn.
- Det er skatteydernes penge, der er brugt til at give tilskud, og så skal vi sikre, at de bliver brugt ordentligt, siger Enhedslistens Vibeke Syppli Enrum.
Kulegravningen kommer, efter DR Fyn har kunnet fortælle, hvordan millionprojektet med et tip-top militært træningsanlæg på Langeland er endt som en alvorlig fuser for Region Syddanmark.
I stedet for arbejdspladser og tusindvis af politi- og militærfolk fra hele verden i skarp træning, er regionens investering i den tidligere jægersoldats projekt endt med en halvfærdig skydebane som eneste synlige bevis på projektet. Og skydebanen kan ikke engang bruges, fordi resten af området i dag bliver brugt til at huse asylansøgere på Langeland.
Regionen gav blandt andet tilskud til projektet på baggrund af en garanti stillet af den tidligere formand for IT Factory, Michael Mathiessen. Han gav garantien via et selskab i London og ifølge flere eksperter, DR Fyn har talt med, var garantien fuldstændig værdiløs. Men regionens vækstforum undersøgte aldrig garantien eller manden bag yderligere.
Det bliver Erhvervsstyrelsen, der skal undersøge projektet, der indtil videre har kostet halvanden million skattekroner.
kil
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.