
NORDJYLLAND / MIDTJYLLAND / HOVEDSTADEN: De tre regioner har lavet en aftale om en fælles Open Source platform, som skal sikre problemfri integration af nye telemedicinske løsninger, fortæller regionerne.
Hidtil har de tre regioner gennemført mindre projekter med forskellige tekniske løsninger og platforme. Men nu er tiden inde til at starte et teknologisk samarbejde, der skal understøtte en fælles, enkel og økonomisk udbredelse af de bedst egnende telemedicinske løsninger. Det er baggrunden for, at de tre regioner nu går sammen om at skabe forsknings- og udviklingsprojektet Open Tele, som er en ny opsamlingsplatform til data fra hjemmemonitorering af patienter.
I Nordjylland samarbejder region, kommuner og de praktiserende læger om projektet TeleCare Nord, som omfatter alle patienter med kronisk obstruktiv lungesygdom, KOL, i hele regionen. I projektet Klinisk Integreret Hjemmemonitorering, KIH, samarbejder Region Hovedstaden, Region Midtjylland og syv kommuner om telemedicin til patienter med diabetes, KOL, kronisk betændelse i tarmen og gravide. Begge projekter er innovative telemedicinske projekter, som indgår i den nationale handlingsplan for udbredelse af telemedicin.
Allerede i marts vil de første patienter få tilbudt det nye telemedicinske udstyr i deres hjem. Ved hjælp af udstyret kan patienterne selv udføre målinger og registreringer af f.eks. blodsukker, lungekapacitet og hjertelyd, og dermed tage aktiv del i deres egen behandling.
bi
Telemedicin handler om at bruge informations- og kommunikationsteknologi i sundhedsstyrelser, og det er et indsatsområde såvel regionalt som nationalt. Derfor har regionerne afprøvet en række telemedicinske pilotprojekter i de senere år i samarbejde med forskellige eksterne IT-leverandører, men nu er en fælles platform på vej.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.