dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Roskilde dropper højrente-lande

Slut med at investere i statsobligationer i Elfenbenskysten
KORT NYT
9. JUL 2012 6.44

ROSKILDE: SF har i Roskilde Byråd fået præciseret, at kommunen ikke skal investere overhovedet i korrupte, såkaldte 'højrente-lande', hvor det kniber med demokrati og menneskerettigeheder, og der også er større chancer for at tabe pengene, oplyser Roskilde Avis.

Sagen blev diskuteret, da det kom frem, at kommunen havde sat nogle af sine penge i statsobligationer fra Elfenbenskysten, der har været præget af borgerkrig og religiøs ballade.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/roskilde-dropper-hoejrente-lande

GDPR