ROSKILDE: Sundheds- og Omsorgsudvalget har besluttet at gennemføre et samlet udbud af produktionen og leveringen af mad til hjemmeboende borgere. Levering af mad til hjemmeboende borgere i Roskilde midt udløber til maj og skal derfor i udbud.
Dermed tager kommunen et yderligere skridt mod at harmonisere, så borgerne får samme service i hele kommunen. Der blev i sidste byrådsperiode gennemført to undersøgelser af tilfredsheden med maden på ældreområdet, som begge viste, at der ikke er markant forskel på brugernes tilfredshed med den kommunale og de private leverandører.
Sundheds- og Omsorgsudvalget har samtidig besluttet, at kommunen selv skal afgive et kontrolbud på opgaven.
- Når vi får tilbud udefra på både produktion og transport af mad til vore hjemmeboende borgere, så synes jeg vi skal kunne holde dem op imod, hvad kommunen selv kan gøre det for i nord og syd, hvor kommunen i dag leverer til mange borgere, siger formanden for Sundheds- og Omsorgsudvalget Morten Gjerskov (S).
Det kommende udbud vil også stille krav til leverandørerne om at overholde de kommende nationale krav om økologi samt og om, at der arbejdes med sæsonens råvarer. Dermed følges hensigterne i Ny Nordisk Hverdagsmad, som Roskilde Kommune har et tæt samarbejde med Madkulturen om at udbrede.
Efter endt udbudsforretning skal Sundheds- og Omsorgsudvalget i april 2014 godkende vindere og kommende leverandører.
De samlede udgifter for madområdet har i 2013 været ca. 10,7 mio. kr., hvoraf borgerne selv har betalt ca. 9,5 mio. kr., så kommunens nettoudgift er ca. 1,2 mio. kr.
kil
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.