Mange byggepladser oplever at blive påvirket af arkæologiske fund. (Arkivfoto.)
Martin Lehmann/Ritzau Scanpix

Skeletter rasler op af jorden på danske byggepladser

Nye tal viser, at der er sættes gang i flere hundrede arkæologiske undersøgelser. Bygherrer er utilfredse med, at regningen havner hos dem
1. APR 2026 13.11

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/skeletter-rasler-op-af-jorden-paa-danske-byggepladser

GDPR