
HORSENS: Elever bliver bedre til at læse, når de får støtte fra it-programmer, viser en undersøgelse Det nationale forskningscenter for velfærd, SFI, har foretaget i Horsens Kommune.
Her har man i et treårigt inklusionsprojekt arbejdet med brugen af it-støtte i undervisningen. SFI har gennem projektperioden målt effekten af it-støtte i almenundervisningen på elevernes læsefærdigheder. Undersøgelsen viser, at elever, der får hjælp til læsningen med it-støtteprogrammer, klarer sig bedre, end dem, der ikke får støtten. Effekten er størst blandt de elever, der har svage læsefærdigheder.
Dem, der har svært ved læsningen, kan med programmerne også få hjælp hjemmefra.
- It-støtten kan på den måde give svage læsere den støtte, de har brug for både derhjemme og i skolen. Støtten kan være med til at kompensere for eventuel manglende hjælp fra forældrene f.eks. i ikke-boglige hjem. Det kan også være med til at frigøre lærerressourcer, så lærerne får mere tid til rådighed til andre læringsaktiviteter, vurderer forsker Christoffer Scavenius Sonne-Schmidt, som står bag undersøgelsen for SFI.
It-støtten har også en positiv virkning på læsefærdighederne, når værktøjet lægges væk eller ikke lige er ved hånden.
- For nogle af de elever, der blev tilbudt it-støtte i undervisningen, blev værktøjet fjernet under selve læsetesten. De klarede sig lige så godt som dem, der havde fået adgang til værktøjet under testen. Det tyder på, at eleverne kan opnå en reel forbedring af deres læsefærdigheder når værktøjet tilbydes i undervisningen, forklarer Christoffer Scavenius Sonne-Schmidt.
Du kan læse hele rapporten på SFIs hjemmeside
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.