dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Marius Nyheim, Ritzau Scanpix

Skoler sætter digital dannelse på skoleskemaet efter flere sager

Sociale medier fylder meget i de unges liv, men deres online adfærd kan få store konsekvenser. Derfor underviser flere skoler i digital dannelse for at klæde de unge bedst muligt på.
17. DEC 2019 8.21

Flere skoler er begyndt at indsætte digital- og netadfærd på skoleskemaet. For nogle skoler sker det desværre på en uheldig baggrund, da man allerede har haft flere uheldige sager.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/skoler-saetter-digital-dannelse-paa-skoleskemaet-efter-flere-sager

GDPR