
FREDENSBORG: Kommunen har nemlig udarbejdet en liste med kontaktoplysninger til private virksomheder, der leverer praktisk hjælp til borgerne, som ikke er omfattet af hjemmeplejens ydelser. Listen kan hjemmeplejerne nu bruge aktivt til at hjælpe ældre eller svage borgere med at komme i kontakt med de rette firmaer.
Hidtil har kommunens hjemmehjælpere været forhindret af konkurrencehensyn i loven til at henvise borgerne til bestemte private virksomheder - og har blot måtte give overordnede svar og fx henvise til selv at se i telefonbogen, oplyser kommunen.
Men som en af landets ni frikommuner har Fredensborg fået lov at se bort fra de regler og gennemføre et forsøg til og med 2015, hvor hjemmehjælperne nu kan udlevere listen direkte til borgerne - og hjemmehjælperne må også på vegne af borgeren tage kontakt til firmaerne på listen.
- Det har været frustrerende for både borgere og vores hjemmehjælpere, at loven har forhindret kommunen i at gi' en kvalificeret og konkret hjælp, når ældre eller svage borgere har haft brug for at ringe til et firma og købe sig til fx at få slået græs om sommeren eller ryddet sne om vinteren. Med det nye frikommuneforsøg får vi mulighed for at hjælpe borgeren med at få kontakt til rette firma. Dermed øger vi serviceniveauet, og vi støtter borgeren i at kunne opretholde en tilværelse i egen bolig længst mulig, siger Hans Nissen (S), formand for Social- og Sundhedsudvalget
Alle hjemmehjælpere i kommunen kan udlevere listen med private leverandører af praktisk hjælp. Listen kan desuden findes på kommunens hjemmeside - her.
Indtil videre er 29 private virksomheder kommet på listen, og flere kan komme på.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.