dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens
Statsminister Mette Frederiksen holdt tale under Socialdemokraternes valgfest på Arbejdermuseet i København tirsdag.
Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Socialdemokratiet er trods tilbagegang største parti på landsplan

På landsplan er Socialdemokratiet, Venstre og De Konservative de største partier, men de taber mandater.
19. NOV 2025 4.53

Socialdemokratiet bliver trods tilbagegang det største parti ved kommunalvalget 2025 med 23,2 procent af stemmerne.

Det er en tilbagegang på 5,2 procentpoint siden valget i 2021, hvor partiet fik 28,4 procent af samtlige stemmer.

Det betyder, at partiet nu har 599 mandater på landsplan, hvilket er et fald på 156.

Næststørst bliver Venstre med 17,9 procent af stemmerne, hvilket er en tilbagegang på 3,3 procentpoint.

Venstre får 521 mandater på landsplan, hvilket er 99 færre end i dag.

De Konservative bliver det tredjestørste parti på landsplan med 12,7 procent af stemmerne. Det er en tilbagegang på 2,5 procentpoint.

SF er på fjerdepladsen med 11,1 procent af stemmerne. Det er en fremgang på 3,5 procentpoint i forhold til i 2021.

Ved regionsvalget får Socialdemokratiet 22,3 procent af stemmerne. Det er en tilbagegang på 5,9 procentpoint i forhold til i 2021. Også her får Venstre og Konservative anden- og tredjepladsen.

Også i hovedstaden går Socialdemokratiet tilbage. Overborgmesterpartiet har fået 12,7 procent af stemmerne, hvilket er 4,5 procentpoint færre end i 2021. Her bliver Enhedslisten størst med 22,1 procent af stemmerne.

Mistet højborg

Frederikshavn, der hidtil har været en socialdemokratisk højborg, er blandt de kommuner, hvor Socialdemokratiet er gået tilbage. For fire år siden fik partiet over 57 procent af stemmerne ved kommunalvalget.

I år får partiet blot 26,1 procent af stemmerne og er dermed ikke engang det største parti. Den plads får Venstre med 30,2 procent af stemmerne.

Socialdemokratiet bliver slet ikke repræsenteret i kommunerne på Fanø og Læsø.

Tidligere på aftenen påtog statsminister Mette Frederiksen (S) sig ansvaret for Socialdemokratiets dårligste valgresultat i nyere tid.

- Vi havde regnet med at gå tilbage, men det ser ud til, at tilbagegangen er større, end vi havde regnet med, og det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende. Der kan være mange forklaringer.

- Det bliver stadig sværere at være det store danske folkeparti, der skal favne alle danskere. Vi kommer selvfølgelig de kommende dage til at overveje nøje, hvad der ligger bag, sagde hun ved Socialdemokratiets valgfest på Arbejdermuseet i København.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/socialdemokratiet-er-trods-tilbagegang-stoerste-parti-paa-landsplan

GDPR