
Langt de fleste offentlige arbejdssteder, 86 pct., har i 2013-2014 været innovative. Det viser en ny undersøgelse, som Danmarks Statistik har gennemført i samarbejde med Center for Offentlig Innovation og Dansk Center for Forskningsanalyse.
Danmarks Statistik har opgjort innovationen i fire forskellige typer, hvor altså 86 pct. af de offentlige arbejdssteder har udviklet sig:
- Nye eller væsentligt ændrede produkter
- Nye eller væsentligt ændrede serviceydelser
- Nye eller væsentligt ændrede arbejdsprocesser
- Nye eller væsentligt ændrede kommunikationsmetoder
Innovation er bredt defineret som begreb og kan udgøre flere forskellige former for planlagt udvikling og forandring, herunder ny anvendelse af eksisterende viden.
--BILLEDE2--
Nye serviceydelser mest udbredt på regionale arbejdssteder
En stort set ens andel på 85-89 pct. af kommunale, regionale og statslige arbejdssteder har introduceret én eller flere af de fire typer innovation. Derimod er der større forskel inden for de enkelte typer. Her adskiller de regionale arbejdssteder sig ved, at relativt flere har indført nye serviceydelser (69 pct.) end blandt de kommunale og statslige arbejdssteder (54 pct. og 50 pct.).
Regionerne har samtidig en højere andel arbejdssteder, der har indført nye eller væsentligt ændrede produkter, mens der til gengæld er flere blandt de statslige arbejdssteder, der har indført nye måder at kommunikere på (fx digital post o.l.).
Tre ud af fire innovative arbejdssteder er inspireret af andre.
Innovation kan også bestå i at introducere noget, som er nyt for det pågældende arbejdssted, men er kendt og brugt andre steder. Og det gælder i høj grad for de offentlige arbejdssteder, at man lærer og inspireres af andre. 60 pct. var inspireret af andres løsninger, men tilpassede dem til deres eget arbejdssted, mens 13 pct. af de innovative offentlige arbejdssteder direkte har kopieret andres løsninger. De resterende 19 pct. angav, at deres innovation var ny og ikke kendt fra andre stede
21 pct. produkter er helt nye
Blandt de arbejdssteder, der har introduceret nye produkter eller serviceydelser, anså 21 pct., at deres innovation var ny og hidtil ukendt. Andelen ligger på samme niveau som andelen af virksomheder i den private sektor, der har introduceret varer eller serviceydelser, som var helt nye (21 pct.) i 2011-2013.
Innovation sættes ofte i gang af ledere på arbejdsstedet (50 pct.) og medarbejdere (41 pct.), men også ny lovgivning/andet politisk pres (28 pct.) og økonomisk pres på arbejdspladsen (22 pct.) spiller en rolle. Arbejdspladsens nærmeste politiske ledelse og ny teknologi er fremhævet af 20 pct. og 18 pct. Også borgerne har indflydelse på igangsættelse af innovation (17 pct.). Som opnået værdi af innovationen nævnes især forbedret kvalitet (70 pct.), forøget medarbejdertilfredshed (50 pct.) og forøget effektivitet (46 pct.).
Eksempler på innovation på offentlige arbejdssteder er:
- Indførelse af et betalingskort for skolebørn, så de kan købe kantinemad, klubture mv. Forældrene skal dermed ikke huske at give dem kontanter med, og skoler/klubber bruger mindre tid på dette.
- Skræddersyet hjælp til de svageste borgere ved hjælp af frontmedarbejdere, som vurderer behovet fra gang til gang, frem for central visitering. Det har øget mulighederne for at yde hurtig hjælp, når der er akut behov.
- Samarbejde imellem kommune og forskere om øget idrætsundervisning i skolen har forbedret børnenes sundhed.
- Digitalisering af sagsakter og brug af tablets i domstolene letter arbejdet og sparer ventetid for borgere og statskassen for udgifter.
- Udvikling af en ny type rensningsanlæg til hospitaler sikrer renere vandmiljø og kan på sigt mindske hospitalets udgifter til spildevandsafgifter.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.