dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Dado Ruvic, Reuters

Streamingtjenester sænker farten for at gøre plads på bredbånd

For at få plads til it-hjemmearbejde og videomøder i EU midt i viruskrisen sænker Netflix og YouTube opløsning.
20. MAR 2020 10.06

Efterspørgslen på serier, film og videoklip er steget, efter at store dele af Europa har isoleret sig derhjemme som følge af smitten med coronavirus. Det sætter nettet under pres.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/streamingtjenester-saenker-farten-for-at-goere-plads-paa-bredbaand

GDPR