dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Finn Frandsen, Polfoto

Supercyklister skal have forspring i lyskryds

Fordelsklub skal gøre det mere attraktivt at pendle langt på cykel
15. APR 2015 15.09

AARHUS: Aarhus Kommune vil oprette en fordelsklub for supercyklister. I første omgang får 200 cyklister en forsmag på fordelene, og på længere sigt er det planen, at medlemmerne af fordelsklubben skal modtage en række gratis services såsom signalprioritering ved udvalgte lyssignaler, adgang til aflåst cykelparkering og adgang til luftpumper med mere.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/supercyklister-skal-have-forspring-i-lyskryds

GDPR