dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Syge it-systemer går ud over patienter

Seks ud af ti læger mener, patienters sikkerhed er truet af dårlige it-systemer på hospitalerne
KORT NYT
30. DEC 2013 7.03

It-systemerne på landets hospitaler er så langsomme, ustabile og upålidelige, at patientsikkerheden forringes. Det vurderer seks ud af ti læger i en ny spørgeskemaundersøgelse lavet af Politiken Research i samarbejde med Yngre Læger og Overlægeforeningen.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/syge-it-systemer-gaar-ud-over-patienter

GDPR