FREDERICIA: Taxa-vognmændene i Fredericia havde ellers bebudet at otte taxa'er blev nødt til at stoppe med kørslen, fordi det ikke længere løb rundt. Men så blev de bedt om at overtage kørslen af skolebørn fra den ene dag til den anden, oplyser DR Trekanten.
Midt i december blev kontrakten med det vognmandsselskab, der hidtil havde stået for det meste af den kommunale kørsel opsagt, fordi kommunen fandt ud af, at selskabet havde opkrævet for mange penge for kørslen. Dermed skulle kommunen finde en ny leverandør med kort varsel - og det viste sig at være godt nyt for byens taxa'er.
- Hvor vi tidligere har anmodet udvalget om at nedbringe vores antal af tilladelser med otte, så har vi nu mulighed for at annullere det igen. Det har vi også gjort. Så nu bibeholder vi det antal vogne vi har i dag, siger Lars Frimann, talsmand for Fredericia Taxa.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.