Forsyningskoncernen TreFor med hovedkontor i Kolding indleder et samarbejde med TDC, skriver Vejle Amts Folkeblad. Det er første aftale af sin slags mellem TDC og et energiselskab og første gang, TDC herhjemme kan tilbyde sine produkter på netværk ejet af andre.
Aftalen går ud på, at TDC skal kunne tilbyde sine og YouSees produkter på de fibernet, som energiselskaberne ejer.
Trefor vil fortsat eje og have ansvaret for udbygning af fibernettet, som dækker Kolding, Vejle, Fredericia, Vejen og Middelfart, mens TDC Group overtager driften af fibernettet. For Trefor betyder det adgang til TDCs skalafordele og dermed lavere driftsomkostninger, mens TDC Group får adgang til at levere produkter og tjenester på fiber til flere end 95.000 husstande og virksomheder i Trekantområdet.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.