dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tjener millioner på salg af madkøkken

Region Sjælland og Køge Kommune har solgt deres aktier i KRAM Madservice A/S
KORT NYT
2. NOV 2012 11.24

SJÆLLAND / KØGE: Regionen besluttede i starten af året sammen med Køge at sælge deres aktier i KRAM Madservice A/S, der leverer mad til sygehuse, ældreplejen, skoler og institutioner. Og i oktober faldt aftalen på plads med selskabet Det Danske Madhus A/S, og det har været en millionhandel for regionen, oplyser DR Sjælland.

Køge Kommune og Roskilde Amt dannede i 1996 interessentskabet KRAM I/S, som sørgende for madservice til hjemmeboende pensionister, plejehjem og sygehuse i Køge-området. For at kunne udvide aktiviteterne med flere nye kunder og forretningsområder blev aktieselskabet KRAM Madservice A/S etableret i 2001. Stadig med Køge Kommune og Region Sjælland (tidl. Roskilde Amt) som hovedaktionærer, og med medarbejder-aktionærer.

Det Danske Madhus A/S er den virksomhed, der har givet det bedste bud på KRAM. KRAM Madservice leverer mad til bl.a. sygehuse, ældreplejen, skole- og institutionsområdet i 22 kommuner.

lcl

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkindkob.dk/artikel/tjener-millioner-paa-salg-af-madkoekken

GDPR