KØBENHAVN: I 2024 skal en ny containerterminal stå færdig i København. Derfor arbejder Københavns Kommunes byudviklingsselskab By & Havn, som er bygherre på projektet, i øjeblikket på at udarbejdet det materiale, der skal udsendes i forbindelse med at prækvalificere egnede kandidater til en totalentreprise på opgaven ultimo marts 2022, oplyser By & Havn.
Den nye containerterminal kommer til at ligge i forlængelse af den nuværende krydstogtterminal på Oceankaj og afløser den nuværende containerterminal på 140.000 m2. på Levantkaj.
- Med den nye containerterminal fastholder vi ikke alene Københavns historie som en fremgangsrig købstad, men vi bidrager samtidig til at gøre det til en mere grøn hovedstad, hvor varer og gods kan leveres så bæredygtigt som muligt direkte til slutkunderne, siger Adm. direktør i By & Havn, Anne Skovbro.
Hos Copenhagen Malmø Port , der skal operere den nye containerterminal, er der glæde over udsigten til en ny, moderne og bæredygtig containerterminal.
- Det bliver en fremtidssikret terminal, der kan servicere kunderne på højt niveau og sikre den bedst mulige forsyning af gods og varer til store dele af Sjælland, mange år fremover, siger Barbara Scheel Agersnap, CEO i Copenhagen Malmö Port.
Der er udarbejdet VVM (miljøvurdering) for anlæg af den nye containerterminal og meddelt miljøgodkendelse af projektet. Prisen for at anlægge den nye containerterminal inkl. kraner, vejadgang og øvrige faciliteter forventes at blive omkring 800 mio. kr.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.