Med den nye udbudslov får kommunerne efter alt at dømme mulighed for at reservere ordrer til såkaldte socialøkonomiske virksomheder. Lovforslaget, der bygger på et EU-direktiv, er endnu ikke fremsat, men et enigt lovforberedende udvalg står bag udkastet, skriver Altinget.
I Ikast-Brande, som DI har kåret til kommunen med landets bedste erhvervsklima, er der opbakning til den kommende lovændring. Kommunen har en målsætning om, at der i 2018 skal være 200 socialøkonomiske virksomheder i Ikast-Brande.
Hos DI er der derimod ikke udelt begejstring for den nye mulighed i de kommende udbudsregler. Chefkonsulent i offentlig-privat Anders Brøndum understreger, at DI bakker op om det samlede forslag til en ny udbudslov. Men organisationen opfordrer de offentlige udbydere til at undlade at benytte sig af muligheden, så ordrer bydes ud i en åben konkurrence, hvor de socialøkonomiske virksomheder kan byde ind på lige fod med andre leverandører.
Læs historien på Altinget.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.