Ud af syv undersøgte kommuner er der fire, hvor udlicitering af lønadministrationen har medført flere fejl og højere omkostninger, skriver avisen.dk. Kun to kommuner har både sparet penge og fået færre fejl, konkluderer en ny analyse fra Rådet for Offentligt-Privat Samarbejde.
Ud af de 98 kommuner har 11 indtil videre forsøgt sig med at udlicitere lønsystemet. Det er der kommet meget bøvl ud af, viser analysen fra Rådet for Offentligt-Privat Samarbejde, som er nedsat af regeringen til at holde styr på udlicitering af offentlige opgaver.
Flere kommuner har af samme grund droppet samarbejdet med de private firmaer - og holder nu selv styr på lønsedlerne. Ifølge HK/Kommunal er det private alternativ både dyrere og dårligere. I Aarhus beretter både FOA og BUPL om omfattende lønkoks blandt medlemmerne, siden KMD overtog ansvaret. Rådet for Offentligt-Privat Samarbejde vurderer, at de dårlige erfaringer med privat lønadministration hænger sammen med, at der er for lidt konkurrence.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.