MIDTJYLLAND: Gik alt efter reglerne, da Falck og Responce bød på ambulancekørslen i Region Midtjylland? Det skal de midtjyske regionspolitikere drøfte, efter at det er kommet frem, at der siden 2013 har været tætte økonomiske bånd mellem Falck og Responce, hvor Falck lånte et større millionbeløb til Responces ejere mod at få pant i ejernes aktier i Responce. Det skriver Beredskabsinfo.
Økonomisk Ugebrev har afsløret, at det var Falck, som finansierede de to Responce-ejeres aktiekøb. Ifølge ugebrevet lånte Falck således at større - og formentlig to-cifret - millionbeløb til Michael Sørensen og Claus Henrik Rasmussen. Til gengæld fik Falck pant i de to Responces-ejeres aktier i Responce. Dermed var der etableret tætte økonomiske bånd mellem Falck og Responce, selv om de to virksomheder samtidig konkurrerede om de samme ambulancekontrakter.
Efter 2013 har Falck og Responce budt på ambulancekontrakter i både Region Midtjylland og Region Syddanmark, og i Region Midtjylland vil Venstre nu have klarlagt, om det var i strid med lovgivningen, når regionen ikke fik oplysninger om, at Responce indirekte var økonomisk afhængig af Falck. Partiet ønsker i den forbindelse at få at vide, hvad der står i den såkaldte aktionæroverenskomst, som blev indgået mellem parterne. Falck endte med at overtage Responce i april 2015.
pv
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.