KØBENHAVN: Om kun 98 dage - den 1. november - bliver det obligatorisk for alle 640.000 virksomheder, organisationer og foreninger i Danmark at modtage al post fra det offentlige digitalt. Det skal spare det offentlige for omkring 400 millioner kroner om året. Og om et år vil det også blive obligatorisk for alle almindelige danskere. Det skriver Berlingske.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.