VORDINGBORG: Efter anbefaling fra Teknik- og Miljøudvalget har Udvalget for Økonomi, Planlægning og Udvikling i Vordingborg hævet den såkaldte garantistillelsesgrænse for bygge- anlægs- og vedligeholdelsesarbejder fra 200.000 kr. til 500.000 kr. Dermed skal virksomheder først stille garanti, når arbejdet, de udfører, har en værdi på mere end en halv million kr.
- Det skyldes hensynet til de lokale mindre entreprenører og virksomheder, som i dag kan have svært ved at byde ind på selv mindre arbejder, når garantistillelsen allerede træder i kraft ved 200.000 kr., siger formand for Teknik- og Miljøudvalget Thomas Christfort.
Garantistillelsen er på 15 pct. af det beløb, som virksomheden skal have for at udføre arbejdet. Det har med de hidtil gældende regler f.eks. betydet, at virksomheden skulle stille en bankgaranti på 75.000 kr., når de indgik kontrakt til 500.000 kr. Når arbejdet var udført og afleveret, tilbagebetaltes 25.000 kr. og når der var gennemført tilfredsstillende etårssyn yderligere 40.000 kr. De sidste 10.000 kr. fik virksomheden først tilbage, når garantiperioden på fem år var udløbet.
- Det kan måske lyde af lidt, men for den lille håndværker eller entreprenør, kan det være mange penge at skulle have stående uvirksomme hen, og ikke mindst hvis de skulle udføre flere opgaver for kommunen. Og så ved vi jo også godt, at de renter som pengeinstitutter tager for at stille penge til rådighed for mindre virksomheder, ikke er små, siger Thomas Christfort.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.