HADERSLEV: Når VUC Syds medarbejdere har kørt rundt i seks leasede BMW'er, har det kostet skolen 5500 kr. om måneden pr. stk. Det viser en aktindsigt foretaget af DR Syd i den igangværende undersøgelse, som Styrelsen for Undervisning og Kvalitet laver af VUC Syd. Undersøgelsen er blevet sat i gang med baggrund i dette års afsløringer af undervisningsinstitutionen.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.