dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Aarhus forlænger fristen for Forenede Care

KORT NYT
18. AUG 2015 6.52

AARHUS: Forenede Care får endnu en chance for at vise, at firmaet er i stand til at drive plejecenteret Bøgeskovhus på en forsvarlig måde. Firmaet har mødt masser af kritik for sin måde at drive Bøgeskovhus på fra Embedslægen, fra pårørende og ansatte og fra en række byrådspolitikere. På et møde i byrådets udvalg for Sundhed og Omsorg mandag var der dog ikke stemning for på nuværende tildspunkt at afbryde samarbejdet med Forenede Care og føre driften af plejecenteret tilbage på kommunale hænder. Det skriver Århus Stiftstidende.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/aarhus-forlaenger-fristen-for-forenede-care

GDPR