dkmedier
dknyt
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Datatilsynet giver sig selv alvorlig kritik

I en ny afgørelse giver Datatilsynet sig selv alvorlig kritik efter et databrud, hvor papirer med personfølsomme oplysninger ikke blev makuleret.
12. SEP 2020 15.10

Datatilsynet kommer i en ny afgørelse med alvorlig selvkritik. Datatilsynet udtaler nemlig alvorlig kritik af tilsynet selv på baggrund af et brud på datasikkerheden hos Datatilsynet fra august. 

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Indkøbs artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Indkøbs artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Indkøb

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.dkindkob.dk/artikel/datatilsynet-giver-sig-selv-alvorlig-kritik

GDPR